Bugün, 18 Ağustos 2022 Perşembe

GÜRBÜZ BATTAL


ÇOCUKLARDA ARGO VE KÜFÜRLÜ KONUŞMALAR

Eğer çocuğumuza kızar da aşırı tepki gösterirsek çocuğumuzun kontrolüne gireriz ki o zaman çocuğumuz bizi kontrol altına almak için aynı kelimeleri kullanarak tepki vermemizi bekleyecek ve biz farkına varmadan onun için bir eğlence kaynağı olabiliriz.


 

Bazı çocukların argo kelimeleri sıkça kullandığına hepimiz şahit olmuşuzdur.

Argo kelimeler kullanan ya da küfürlü konuşan çocuklar incelendiğinde, bunların genelde anne baba denetimi dışındaki yerlere giden veya anne- babanın onaylamadığı arkadaşlar edinen çocuklar olduklarını görürüz.

Ayrıca anne baba geçimsizliği veya ailenin parçalanması da çocukların bu kötü alışkanlıktan nasibini almasına sebep olmaktadır.

Misafirliğe gidildiğinde veya eve birileri geldiğinde çocuğun argolu ve küfürlü konuşması ebeveyni çoğu kez utandırır. Ebeveyn ya misafirliğe gitmez ya da misafir kabul etmede çekingen davranır. Çünkü çocuğunun konuşma tarzı diğer çocuklara benzemez, hele yabancı biri varsa çocuk argolu konuşuyorsa anne baba deyim yerindeyse biter, tükenir.

Bunlara argolu ve küfürlü konuşma diye baskı yapıldığında inadına argolu konuştukları görülür. Bunları baskıyla argo konuşmalardan vazgeçiremezsiniz.

Peki, ne yapmalı diye bir soru hepimizin aklına gelir. Yapacak o kadar çok şey var ki baskı kurma dışında.

Öncelikle çocuğumuzun yanında kibar olmaya özen göstermeliyiz.

Ne kadar kızgın ve sinirli olursak olalım kibar konuşmaktan vazgeçmemeliyiz.

Çocuğumuz argolu konuştuğunda kızmamak, bağırmamak, sinirlenmemek gerekir. Sinirlendiğimizde konuştuğumuz sözcüklere dikkat etmeliyiz.

Çocuk karşımıza dikilip de; “ Aynı kelimeleri sen de kullanıyorsun” demesin.

Çocuğumuz argolu konuştuğunda gene sinirlenmeden, kızmadan sükûnetimizi muhafaza ederek kullandığı kelimenin ne anlama geldiğini sorarak, sorumuza sabırla cevap vermesini beklemeliyiz.

O kelimeden rahatsız olduğumuzu hissettirip gerekirse rahatsızlığımızı belirtmekten çekinmemeliyiz. Bunu yaparken “ Biz seni çok seviyoruz ama kullandığın bu kelime hoşumuza gitmedi. Kullandığın kelimeyi sevmedik.” şeklinde konuşmamız gerekir.

Bunu yaparken kullandığı kelimenin niçin kullanılmaması gerektiğini açıklamalı ve gerekirse tartışmalıyız.

Çocuğumuz bu kelimeleri gene kullandığında ara sıra çocuğun sözlerini duymamış gibi davranabiliriz.

Çocuğun arkadaş çevresini değiştirecek ortamlar hazırlayarak her zaman gittiği yerlerden ve görüştüğü arkadaşlardan uzak tutmaya çalışmak da bu alışkanlığı bırakmalarında etkili yollardan birisidir.

Başka bir yöntem ise çocuğumuz aynı kelimeleri kullanmakta ısrar ederse Marko Paşa gibi aynı kelimeyi tekrar tekrar kullanmasını sağlayarak bu kelimeyi kullanmaktan bıktırabiliriz.

Argo kelimeleri kullanmaya devam ederse bazı isteklerini yerine getirmemek veya ertelemek de başvurulacak yollardan birisidir. Israr ederse “ Sen bu tür konuşmakla bizi üzüyorsun. O yüzden biz de senin bazı isteklerini yerine getirmeme kararı aldık.” şeklinde cevaplar verebiliriz.

Özellikle küfürlü konuşmayı ve argo kelimeyi kullanarak komedi türü film çevirdiğini sananların çevirdiği filmlere götürmemek, bu tür dizileri izletmemek de etkili yollardan birisidir.

Eğer çocuğumuza kızar da aşırı tepki gösterirsek çocuğumuzun kontrolüne gireriz ki o zaman çocuğumuz bizi kontrol altına almak için aynı kelimeleri kullanarak tepki vermemizi bekleyecek ve biz farkına varmadan onun için bir eğlence kaynağı olabiliriz.

Son olarak çocuğumuzu kullandığı argo sözlerden doları sık sık cezalandırırsak çocuğumuz bizim olmadığımız ya duymadığımız yerlerde aynı kelimeleri kullanmaya devam edecektir.

Kalın sağlıcakla.

 • Perşembe 37.6 ° / 22.4 ° Açık hava
 • Cuma 36.2 ° / 19.1 ° Açık hava
 • Cumartesi 37.8 ° / 19.2 ° Açık hava

Manisa

18.08.2022

 • İMSAK 04:49
 • GÜNEŞ 06:20
 • ÖĞLE 13:19
 • İKİNDİ 17:05
 • AKŞAM 20:09
 • YATSI 21:34
 • BIST 100

  2.980%0,00
 • DOLAR

  17,9644% 0,09
 • EURO

  18,2615% -0,08
 • GRAM ALTIN

  1.017,4% 0,04
 • Ç. ALTIN

  1678,71% 0,04