Bugün, 18 Ağustos 2022 Perşembe

AKHİSARLI LOKANTACILARDAN ONLINE SATIŞ AÇIKLAMASI

Manisa Büyükşehir 320 personel ve 259 araç ile yol yapım çalışmalarına devam ediyor

Başkan Ergün, MHP Lideri Bahçeli’yi Manisa’ya Davet Etti

Kuyudan Sağ Kurtarılan Aybars'a Hediyeler Verildi

Milli Formayla 12’den Vurdular, Altın Madalyayı Kaptılar

BAŞKAN AKAN, İKTİDAR ADINA BİZ UTANIYORUZ

ÇAPAÇARIK TÜRBESİ VE ÇEVRESİ DÜZENLENİYOR

ZEKİ SİNANOĞLU VE TOLGA ÇOKKOŞAN TURGUTLUSPORDA

YAPRAK YANIKLIĞI SÜRVEY ÇALIŞMASI YAPILDI

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri ile Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanlarınca Yaprak Yanıklığı sürvey çalışması yapıldı.

.

 

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri ile Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanlarınca Yaprak Yanıklığı sürvey çalışması yapıldı. Bağ fidanı üretim yerleri ve etrafındaki konukçu bitkilerden numuneler alındı.

Hastalığın en iyi bilinen konukçuları asma, turunçgil çeşitleri ve melezleri, zeytin, badem, şeftali, erik, kahve ve zakkum’dur. Yaprak Yanıklığı, yeşil aksamda solgunluk ve dallarda kuruma, geriye ölüm, cüceleşme, son olarak şiddetli enfeksiyonlardan dolayı bitkinin ölmesine neden olmaktadır. Geniş bir konukçu dizisine sahip olmasından dolayı eradikasyonu hemen hemen imkânsızdır.

Bununla birlikte enfekteli bitkiler ve enfekte etme yeteneğinde olan vektör böceklerin bir yerden diğerine hareketinin engellenmesi, enfekteli bitkilerin ortadan kaldırılması ve vektör böceklerle mücadele gibi bazı tedbirlerin bir arada uygulanması ile bakterinin yayılması engellenebilmektedir

 

 

MANİSA 4.08.2022 11:44:00 644 0
  • Perşembe 37.6 ° / 22.4 ° Açık hava
  • Cuma 36.2 ° / 19.1 ° Açık hava
  • Cumartesi 37.8 ° / 19.2 ° Açık hava