Bugün, 21 Temmuz 2024 Pazar

ŞİMŞEK, BU ZAMLARLA EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ OLMAZ

Milli Yol Partisi Manisa İl Başkanı İlkay Şimşek kamu işçisine yüzde 45, asgari ücretliye yüzde 34, emekliye yüzde 25 zam veren iktidarın özel okullara yaptığı yüzde 65’lik artışın kabul edilemez olduğunu belirtti.

SİYASET 25.08.2023 12:53:00 2599 0
ŞİMŞEK, BU ZAMLARLA EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ OLMAZ

 

Milli Yol Partisi Manisa İl Başkanı İlkay Şimşek kamu işçisine yüzde 45, asgari ücretliye yüzde 34, emekliye yüzde 25 zam veren iktidarın özel okullara yaptığı yüzde 65’lik artışın kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bu hangi vicdana sığar, nerede kaldı sizin eğitimde fırsat eşitliğiniz” dedi.

 

Milli Yol Partisi Manisa İl Başkanı İlkay Şimşek kamu işçisine yüzde 45, asgari ücretliye yüzde 34, emekliye yüzde 25 zam veren iktidarın özel okullara yaptığı yüzde 65’lik artışın kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bu hangi vicdana sığar, nerede kaldı sizin eğitimde fırsat eşitliğiniz, halktan, emekçiden yana değil zenginden yana oldunuz, yüzde 25 zam yaptığınız asgari ücretli çocuğunu özel okula nasıl göndersin, fakirler normal okula, zenginler özel okula gitsin diye mi uğraşıyorsunuz?” dedi. 

 

İktidarın eğitim politikasını sert dille eleştiren Başkan İlkay Şimşek öğrenci velilerinin yaşadığı sıkıntıları da şöyle ifade etti: 

 

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kamu işçilerine refah payı dâhil ücretlerde yüzde 45 zam yaptı, en düşük kamu işçisi ücretini 15 bin liraya çıkardı, asgari ücrete yüzde 34 oranında zam yaptı, 11 bin 402 liraya çıkardı, emekliye yüzde 25 zam yaptı, en düşük emekli maaşı 7 bin 500 liraydı, yine aynı kaldı. Ama iş özel okullara gelince yüzde 65 zam yapıldı, fiyatlar uçtu, geçen yıl çocuğunu zar zor özel okula gönderen veliler bu yıl kayıt silmek zorunda kaldı, hayalleri yıkıldı 

Öğrenciler psikolojik sorun yaşamaya başladı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in 2023 yılında özel okullarda uygulanacak zam oranının yüzde 65 olduğunu açıklaması eğitimde fırsat eşitliğine aykırı değil de nedir? 

Bakan Özer aldıkları kararın tüm öğrencilere, özel öğretim kurumlarındaki velilere hayırlı olmasını diledi, bu nasıl bir hayırdır? Sayın Özer’in ‘Her ne kadar sektör temsilcileri, bu artış oranını kabul etmeseler de yeni uygulamanın getirmiş olduğu zorlukları da hem bakanlık hem de özel öğretim kurumları birbirine destek olarak inşallah birlikte aşacağız’ açıklaması da içler acısı.

 

 Siz özel okulların zorluklarını değil, öğrenci velilerinin zorluklarını gidermekten sorumlusunuz. Tüm bunların üzerine kırtasiye malzemelerine yüzde 100’ün üzerinde zam geldi. Okulların açılmasına az bir süre kala milyonlarca veli artan masrafları nasıl karşılayacağını düşünmeye başladı. Geçen sene ile kıyaslandığında bu yıl sadece kırtasiye fiyatlarında yaşanan artışın bile yüzde 105’i geçmesi bekleniyor. Geçen yıl kırtasiye masraflarına yapılan ortalama 3 bin 296 liralık bir harcamanın bu yıl 6 bin 755 liraya kadar yükseleceği söyleniyor. Türk halkı bu adaletsizliğe, eşitsizliğe, ayrımcılığa göz yummayacaktır. Eğitim bir haktır ve bu hak tüm fertlere eşit olarak yararlanacağı şekilde sunulmalıdır.”


Potanın Tarzanları, Çekya Ligi MVP’sini kadrosuna kattı

KURBAN BAYRAMI

MANİSA 1965 MASTERLER DERNEĞİ KURBANBAYRAM

Türk Eğitim Sen Manisa Şubesinden öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan için eylem

BAŞKAN DURBAY ANNELER GÜNÜ KUTLAMALARINA KATILDI

Manisalı Şair Aytekin Karapaça'ya Edebiyat Dalında Bir Ödül'de Kocaeli'den Geldi

MODİFİYE TUTKUNLARI ORTAKÖY’DE BULUŞTU

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Kulübü tarafından Adli Vakalar Sempozyumu gerçekleştirildi

  • Pazar 42.2 ° / 22.8 ° Güneşli
  • Pazartesi 43 ° / 23.5 ° Güneşli
  • Salı 42.7 ° / 24.6 ° Güneşli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.