Bugün, 21 Temmuz 2024 Pazar

Manisa Kitap Fuarı, 6. kez kapılarını ziyaretçilerine açtı

Manisa’nın en büyük kültür şöleni olarak kabul edilen Manisa Kitap Fuarı, 6. kez kapılarını ziyaretçilerine açtı.

KÜLTÜR-SANAT 22.09.2023 17:46:00 2371 0
Manisa Kitap Fuarı, 6. kez kapılarını ziyaretçilerine açtı

 

SNS Fuarcılık ve Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleşen fuarın bu yılki onur konukları Çağdaş Türk romancıları arasında yer alan Buket Uzuner ile Manisalı ünlü yazar Bahadır Yenişehirlioğlu olacak.

 

Fuar Merkezi’nde başlayan Kitap Fuarı 1 Ekim’e kadar açık kalacak. Fuarda binlerce kitap yeni okuyucularını bekliyor. 

80’den fazla yazar imza günü ve söyleşi gerçekleştirecek.  Fuar Merkezi’nde gerçekleşen açılışa AK Parti Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, Manisa Vali Vekili Erhan Günay, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yurtelli, AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap katıldı. 
 

Fuarın onur konuğu olan yazar, aktör, avukat ve siyasetçi Bahadır Yenişehirlioğlu, kitap fuarlarına her zaman önem  verdiğini açıkladı. 

Bu tür fuarların şehirler için vazgeçilmez unsurlar olduğunu kaydeden Yenişehirlioğlu, 28 yıllık avukatlık mesleğine kitap yazmak için son verdiğini ifade etti.

 ÇYenişehirlioğlu, “Çünkü içimde inanılmaz bir kitap yazma isteğim vardı. İnsanların beni okuyup okumaması önemli değildi benim kendimi mutlu etmem gerekiyordu. İnananlar için söylüyorum. Dikkat etmeleri gereken şey okumaktır” dedi. 


İş adamlarına seslenen Yenişehirlioğlu, herkesin kitap alma imkanı olmadığını, bundan dolayı bu tür kitap fuarlarına çocukları getirerek kitap almaları konusunda yardımcı olmalarını istedi. 


Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise böyle önemli bir fuara destek olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını açıkladı.  Ergün, “İstanbul’u fetheden, çağ açıp, çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet, tarih kaynaklarının yedi yabancı dil bildiğini yazdığı; alim, şair ve sanatçılara değer veren devrinin en büyük alimlerinden biriydi. Biz, bu neslin torunlarıyız. Nutuk, Geometri ve Tarih gibi birçok kitabı bilgi hazinemize dahil eden, cephedeki ağır koşullarda dahi kitap okumayı asla bırakmayan Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük bir dehanın çocuklarıyız.  Eğitimi, bilimi, okumayı, araştırmayı ve öğrenmeyi bu denli önemseyen kahraman atalarımızı hepimizin örnek alması gerektiğine inanıyorum. Bu güzel şehrin belediye başkanı göreve geldiğimiz ilk günden bu yana proje ve hizmetlerimizle şehrimizin kültürel, sosyal ve sportif açıdan gelişmesine de özen gösterdik. Çocuk Kültür ve Sanat Merkezleri, Gençlik Merkezleri, Spor Tesisleri, Spor Okulları, Tarihe Saygı Projeleri, Sanat ve Meslek Edindirme Kursları gibi sayısız çalışmayla başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere, her yaştan Manisalı hemşehrimizin yanında olduk. Bununla birlikte Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz yayınlarla şehrimizin kültür arşivine eserler kazandırdık, kazandırmaya da devam ediyoruz.  Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Tarihini bilmeyen milletler, yok olmaya mahkumdur' sözünün ışığında, Manisa Celal Bayar Üniversitemizden 2 değerli profesör hocamız ve 38 akademisyenimizle birlikte Manisa'nın yakın tarihine ışık tutacak 4 ciltlik 'Yüzüncü Yılında Milli Mücadele Döneminde Manisa' isimli eseri yayınladık. Çarşının Öyküsü, Manisa’da Tarihi Mekanlar, Mezar Taşları ve Kitabeler ile Manisa’da Osmanlı Dönemi Hazireleri gibi sayısız birçok eseri okuyucularla buluşturduk. Bu fuarlar, çocuklarımıza kitapları sevdiren, okuyucuları yeni kitaplarla ve yazarlarla buluşturan önemli bir kültürel buluşma alanıdır. Bu yönüyle de okuma kültürünün yaygınlaşmasına ve insanlarımızın kitap okumaya teşvik edilmesine büyük katkılar sağladığını düşünüyorum. 

 

Kitap fuarımızın düzenlenmesinde başta SNS Fuarcılık olmak üzere emeği geçen herkese şahsım ve hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum. Onur Konuğu olarak burada yer alacak değerli yazarlarımız Sayın Buket Uzuner ve Manisalı yazarımız, AK Parti Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekilimiz Sayın Bahadır Yenişehirlioğlu başta olmak üzere, fuara katılan tüm yayınevlerine, imza günü vesilesiyle fuara katılan tüm yazarlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Potanın Tarzanları, Çekya Ligi MVP’sini kadrosuna kattı

KURBAN BAYRAMI

MANİSA 1965 MASTERLER DERNEĞİ KURBANBAYRAM

Türk Eğitim Sen Manisa Şubesinden öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan için eylem

BAŞKAN DURBAY ANNELER GÜNÜ KUTLAMALARINA KATILDI

Manisalı Şair Aytekin Karapaça'ya Edebiyat Dalında Bir Ödül'de Kocaeli'den Geldi

MODİFİYE TUTKUNLARI ORTAKÖY’DE BULUŞTU

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Kulübü tarafından Adli Vakalar Sempozyumu gerçekleştirildi

  • Pazar 42.2 ° / 22.8 ° Güneşli
  • Pazartesi 43 ° / 23.5 ° Güneşli
  • Salı 42.7 ° / 24.6 ° Güneşli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.