Bugün, 21 Temmuz 2024 Pazar

HORZUM YÖRÜK TÜRKMEN TOYU RENKLİ GEÇTİ

Ödemiş Belediyesi ve Horzum Yörük Türkmen Derneği işbirliği ile üçüncüsü düzenlenen Horzum Yörük Türkmen Toyu yoğun renkli görüntüler yaşandı.

BÖLGE 18.09.2023 20:44:00 2395 0
HORZUM YÖRÜK TÜRKMEN TOYU RENKLİ GEÇTİ

       

İzmir’in Ödemiş ilçesi Horzum Mahallesi'nde Ödemiş Belediyesi ve Horzum Yörük Türkmen Derneği işbirliği ile üçüncüsü düzenlenen Horzum Yörük Türkmen Toyu yoğun renkli görüntüler yaşandı.  
 

Horzum Mahallesi meydanında kortej yürüyüşü başlayan toya Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Õküzcüoğlu, Yörük Türkmen derneği başkan ve temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Oda başkanları, muhtarlar, STK temsilcileri Horzum ve çevre mahalle halkı ile yörükler katıldı.  
 

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan etkinlik Kur'an-ı Kerim tilaveti ile ve dualarla devam etti.Horzum Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ümmet Sarıbaş yaptığı konuşmada, “Toyumuzun üçüncüsünü düzenliyoruz. Nasip kısmet olursa her yıl Eylül ayının 3. haftası pazar günü bu geleneği sürdürmeye devam edeceğiz. Toyumuza katılan herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.  
 

Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ise, “Bizi bir araya getiren Horzum Yörük Türkmen derneğine çok teşekkür ediyorum. Horzum deyince akla kayı boyları gelir ve bu mahallenin oluşmasında Alaşehir’imizin mahallelerinin de etkisi vardır. Bu mahallelerimizden zamanında buraya göç eden büyüklerimiz Horzum mahallesini oluşturmuşlardır. Bu toylar dostluk, birlik ve beraberlik anlamında bizleri buluşturuyor. Ben de bu güzel geleneklerimizin yaşatılmasını önemsiyorum. Bizler her zaman cumhuriyetin değerlerine bağlı, atasının yolunda ilerleyen insanlar olduk. Katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Biz de Alaşehir’de böyle bir şölen düzenleyip sizleri davet edeceğiz” dedi.
 

 

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ise yaptığı konuşmada, “Alaşehir'den gelen başkanımıza ve konuklarımıza çok teşekkür ediyorum. Baş yörük deyince biz her zaman Mustafa Kemal Atatürk'ü anlarız. Bu güzel geleneklerin yaşatılmasında ve bu toprakları vatan yapan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete göç eden gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Bu vatanda, kurtuluşun mayasında her zaman yörükler olmuştur. Topraklarımız verimli, ürünlerimiz bereketli olsun.” dedi.  
 

Belediye Başkanı Mehmet Eriş'e hediyeler takdim edilmesinin ardından 7 Eylül mehteran takımı görkemli bir gösteri sergiledi. Efeler tarafından sunulan Zeybek gösterisinin ardından ise sahneye ünlü sipsi ustası Hüseyin Demir'in sunduğu sipsi dinletisinin ardından Torbalı Ahmetli köyü Yörük Türkmen ekibinin sunduğu Köroğlu oyunu sergilendi. 

Aysun Efe ve Orhan Efe'nin karşılıklı oynadığı zeybek oyunu ise büyük beğeni topladı. Çevre mahallelerden toya katılan mahalle muhtarlarına verilen hediyelerin ardından program Turan Bahar'ın cura ile yaptığı müzik dinletisiyle devam etti. Ödemiş Yörük Efeler Halk oyunları ekibinin gösterisinin sonrasında toya katılan dernek başkanlarının arasında hediyeleşme gerçekleştirildi.  
 

Program son bulurken Fethiye kadın Efeler ekibi muhteşem bir gösteri sergiledi. Türk halk müziğinin güçlü sesleri Fatoş Kadıoğlu ve Kemal Özgün konseri ile şölen sona erdi.

 

ADİL AKA
 


Potanın Tarzanları, Çekya Ligi MVP’sini kadrosuna kattı

KURBAN BAYRAMI

MANİSA 1965 MASTERLER DERNEĞİ KURBANBAYRAM

Türk Eğitim Sen Manisa Şubesinden öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan için eylem

BAŞKAN DURBAY ANNELER GÜNÜ KUTLAMALARINA KATILDI

Manisalı Şair Aytekin Karapaça'ya Edebiyat Dalında Bir Ödül'de Kocaeli'den Geldi

MODİFİYE TUTKUNLARI ORTAKÖY’DE BULUŞTU

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Kulübü tarafından Adli Vakalar Sempozyumu gerçekleştirildi

Anahtar Kelimeler: HORZUM YÖRÜK TÜRKMEN RENKLİ GEÇTİ
  • Pazar 42.2 ° / 22.8 ° Güneşli
  • Pazartesi 43 ° / 23.5 ° Güneşli
  • Salı 42.7 ° / 24.6 ° Güneşli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.