Bugün, 18 Ağustos 2022 Perşembe

AKHİSARLI LOKANTACILARDAN ONLINE SATIŞ AÇIKLAMASI

Manisa Büyükşehir 320 personel ve 259 araç ile yol yapım çalışmalarına devam ediyor

Başkan Ergün, MHP Lideri Bahçeli’yi Manisa’ya Davet Etti

Kuyudan Sağ Kurtarılan Aybars'a Hediyeler Verildi

Milli Formayla 12’den Vurdular, Altın Madalyayı Kaptılar

BAŞKAN AKAN, İKTİDAR ADINA BİZ UTANIYORUZ

ÇAPAÇARIK TÜRBESİ VE ÇEVRESİ DÜZENLENİYOR

ZEKİ SİNANOĞLU VE TOLGA ÇOKKOŞAN TURGUTLUSPORDA

BAĞLARDA SALKIM GÜVESİNE KARŞI BİYOTEKNİK MÜCADELE TARLA GÜNÜ YAPILDI

Bağlarda Biyoteknik Mücadelenin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Ahmetli İlçesi Yaraşlı Mahallesi’nde tarla günü düzenlendi

 

 

 

Mart ayında Manisa Büyükşehir Belediyesi katkısıyla dağıtımı yapılan %100 hibeli feromonların asılmasının ardından sonuçlarını gözlemlemek amacıyla düzenlenen tarla gününe; Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz , Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Ahmetli Belediye Başkan Yardımcısı Tuğrul Dinçer, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Gökmen Kaya, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Usta, Ahmetli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Yasak, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Şube Müdürü Şadan Aslay, Ahmetli Ziraat Odası Başkanı Adnan Ünsal, İl ve İlçe Müdürlüklerinin konu sorumlusu teknik personelleri ile üreticiler katıldı.

Toplamda 1.000 dekar alanda uygulanan proje kapsamında 50 üreticiye 60.000 adet feromon tel dağıtımı yapıldı. Firma yetkilileri tellerin bağlarda kullanımı noktasında destek verirken, İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personelleri tel dağıtımı ve uygulama aşamasında sahada görev aldı.

Manisa’nın, Türkiye'de Biyoteknik mücadele uygulayan iller arasında kişi ve alan bazında birinci sırada olduğunu ifade Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk; “Biz bunu yeterli görmüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde Biyoteknik mücadele yapılan alan ve kişi sayısının daha da artırılması öncelikli hedefimiz. Biyoteknik mücadele ile amacımız bitkisel üretimde, kimyasal mücadele yerine alternatif mücadele tekniklerinin uygulanması sonrası kimyasal ilaç kullanılmasının azaltılması, insan sağlığının ve doğal dengenin korunması, tarım ilacı kalıntısı olmayan güvenli gıda elde edilmesidir.

Bakanlığımız Biyoteknik mücadele uygulayan üreticilere dekar başına destekleme ödemesi yapmaktadır. Bu destekten Manisalı tüm bağcıların yararlanmasını istiyor ve bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Üreticilerin görüşlerini aktarmaları ve seçilen bir bağ alanında incelemelerde bulunulmasının ardından tarla günü sona erdi.

 

 

MANİSA 4.08.2022 12:00:00 1113 0
  • Perşembe 37.6 ° / 22.4 ° Açık hava
  • Cuma 36.2 ° / 19.1 ° Açık hava
  • Cumartesi 37.8 ° / 19.2 ° Açık hava